Badania prenatalne to badania wykonywane w czasie ciąży – bezpośrednio na płodzie. To właśnie dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości np. wad wrodzonych czy genetycznych. Nierzadko ich przeprowadzenie pozwala wyeliminować pewne dolegliwości płodu, jeszcze przed narodzeniem dziecka. Badania prenatalne można scharakteryzować 3xB – bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne.
Co to są badania prenatalne?
Badania prenatalne to specjalne badania dziecka przeprowadzane jeszcze przed jego przyjściem na świat – w czasie ciąży. Odpowiednio przeprowadzone pozwalają zweryfikować stan zdrowia dziecka, głównie w kontekście możliwych do wyleczenia przed porodem wad np. małopłytkowość. W razie choroby dziecka bądź wady płodu, badania te pomogą lekarzom lepiej przygotować się do porodu. W wielu przypadkach przeprowadzenie tego typu badań niweluje ryzyko śmierci dziecka zaraz po jego urodzeniu.
Jak wyglądają badania prenatalne?
Standardowe badania prenatalne są nieinwazyjne. Dopiero w momencie stwierdzenia nieprawidłowości, lekarz może skierować kobietę na badania inwazyjne. Tylko w trzech procentach badania te wykrywają groźniejsze dla zdrowia i życia dziecka oraz matki wady i choroby płodu. W pozostałych 97 procentach badania prenatalne są tylko formalnością.
Najczęściej badania prenatalne sprowadzają się do badania USG oraz badań krwi obwodowej matki. W przypadku inwazyjnych badań w grę wchodzi pobranie płynu owodniowego bądź tkanki genetycznej dziecka,
Kiedy warto zgłosić się na badania prenatalne?
O badaniach prenatalnych warto myśleć zawsze, kiedy jest się w ciąży. Ich wykonanie nic nie kosztuje. Co więcej nie są one niebezpieczne ani dla dziecka, ani dla matki. Uważa się, że badania prenatalne sprzyjają łatwiejszemu podjęciu decyzji o aborcji. Statystyki dowodzą jednak, że tylko trzy procent par, którym badania te wykazały poważne wady płodu, zdecydowały się na jego usunięcie. Większość rodziców traktuje wczesne badania jako możliwość lepszego przygotowania się na przyjęcie na świat dziecka chorego.
Jako że badania prenatalne są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wykonać je bezpłatnie, wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Wykonanie badań jest szczególnie zalecane, gdy:
- Ciężarna przekroczyła 35. rok życia;
- W rodzinie występowały już choroby genetyczne;
- Kobieta miała problem z zajściem w ciąże, poroniła bądź urodziła chore dziecko już wcześniej;
- Wcześniejsze testy wykryły w surowicy przyszłej matki szczególnie wysokie stężenie białka wytwarzanego w jelicie bądź wątrobie dziecka.
W którym tygodniu ciąży wykonuje się poszczególne badania prenatalne?
Badania prenatalne nieinwazyjne:
- USG genetyczne: między 11-14, 18-22, a także 28-32 tygodniem ciąży;
- Test PAPP-A: między 11-14 tygodniem ciąży;
- Test podwójny: w 11 i między 13-19 tygodniem ciąży;
- Test potrójny: między 15-20 tygodniem ciąży;
- Test NIFTY: między 10-24 tygodniem ciąży.
Badania prenatalne inwazyjne:
- Amniopunkcja: między 11-14 lub 15-20 tygodniem ciąży;
- Biopsja kosmówki: między 11-14 tygodniem ciąży;
- Fetoskopia: między 18-20 tygodniem ciąży.