Cesarskie cięcie – rozwiewamy niejasności

Nazwa cesarskiego cięcia pochodzi z języka łacińskiego i brzmi ona w oryginale sectio caesarea. Potocznie może być także nazywana cesarką. Ie można powiedzieć, że jest to jedynie dodatkowy sposób na wyjęcie rodzącego się dziecka. Jest to poważny zabieg chirurgiczny, do którego należy dołożyć wszelkich starań, by przebiegł sprawnie i bez komplikacji.

Jakie znieczulenie?

Z pewnością wiele kobiet, które zdaje sobie sprawę z tego, iż taki zabieg może być konieczny do wykonania, zaczyna odczuwać strach i przerażenie. Jak to będzie wyglądało, czy będzie ona coś czuła? Sprawa wygląda następująco. Jeżeli u danej ciężarnej zabieg cesarskiego cięcia jest planowany, wtedy z odpowiednim wyprzedzeniem otrzyma ona znieczulenie. Są tutaj dwie możliwości. Może to być znieczulenie podpajęczynówkowe albo znieczulenie zewnątrzoponowe. W każdym z tych przypadków znieczula się kobietę miejscowo. Niekiedy jednak cesarka musi zostać przeprowadzona w trybie pilnym. Wtedy pacjentce od razu podawane jest znieczulenie ogólne.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przede wszystkim najpierw należy się do niego w miarę możliwości przygotować. Oczywiście kiedy istnieje zagrożenie dla życia matki, decyzja jest podejmowana natychmiastowo. Zanim jednak pójdziemy do szpitala, musimy mieć świadomość, że każda opcja jest możliwa i może się wydarzyć. Decyzję w zależności od rozwoju sytuacji podejmuj lekarze. Jeżeli wiemy, że cesarka jest u nas zaplanowana, wtedy przed pójściem do szpitala należy ograniczyć spożywanie posiłków i sięgać tylko po lekkostrawne produkty. Natomiast sześć godzin przed operacją najlepiej zrezygnować z jedzenia, ponieważ pełny żołądek stanowi dodatkowe utrudnienie podczas zabiegu. Zanim przyjedzie się do szpital, trzeba ponadto zostawić w domu całą swoją biżuterię. Jeżeli nie chcemy, aby golenie okolic intymnych odbywało się w szpitalu, lepiej z wyprzedzeniem podjąć się tej czynności w domu. Pacjentce zostaje również założony wenflon. Przed samym zabiegiem zostanie kobiecie założony cewnik do pęcherza moczowego. Jest to niezbędne, by podczas znieczulenia nie miało miejsca żadne wydostawanie się moczu na zewnątrz bez kontroli.

Przebieg zabiegu

Później pójdzie już w miarę „gładko”. Mąż nie wchodzi na salę, w której ma się odbywać cesarskie cięcie. Oglądanie, jak brzuch kobiety jest rozcinany nie jest niczym przyjemnym, zresztą nie każdy mężczyzna mógłby to wytrzymać zwyczajnie nie zemdleć. Zabieg zazwyczaj trwa około pół godziny. Oczywiście podczas operacji towarzyszy nam anestezjolog. Dopilnuje on, by znieczulenie działało odpowiednio i nie pojawiał się żaden ból. Jeżeli jest to rutynowe cesarskie cięcie, nie będziemy odczuwać żadnego bólu, mimo iż pozostanie się przytomną. Bardzo często dostaje się także antybiotyk dożylnie, szczególnie w momencie infekcji, by czasem dziecko nie zostało zarażone. Po cesarce wszystko zostaje ładnie zszyte, kobieta oczywiście potrzebuje czasu na rekonwalescencję. Niemniej jednak już niedługo widzi się ze swoim nowo narodzonym dzieckiem i ze swoim partnerem.