Ciąża coraz później

W obecnie zabieganych czasach kobiety decydują się na dzieci w coraz późniejszym wieku. Najpierw edukacja, później kariera, dobrze jeżeli w między czasu uda się znaleźć osobę, z którą chce się dzielić życie i założyć rodzinę. Najpierw ludzie myślą o ułożeniu sobie życia, zapewnieniu pewnych warunków, a dopiero później zastanawiają się nad powiększaniem rodziny.

Odpowiedzialne podejście

Jest to bardzo odpowiedzialne podejście, jednak z biologicznego punktu widzenia jest to bardzo niekorzystne. Coraz więcej dzieci rodzi się z różnego rodzaju chorobami. Coraz więcej rodzi się też wcześniaków. Coraz częściej kobieta podczas ciąży musi leżeć w szpitalu lub w domu, ponieważ ciąża jest zagrożona. To wszystko jest spowodowane coraz późniejszym zachodzeniem w ciążę i związanym z tym stresem. Wszystko to bardzo niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka.

Odkładana ciąża

Długo odkładana ciąża powoduje, że to dziecko jest takie bardzo przemyślane, wyczekiwane przez wszystkich, więc chciałoby się, aby wszystko było idealnie, a niestety to rodzi niepotrzebne ciśnienie i strach. Najlepszy okres dla kobiety na dziecko to około 17-22 roku życia. I tak też kiedyś było. Kończyło się edukacje średnią, zakładało rodzinę, ślub, dzieci. Niestety teraz czasy bardzo się zmieniły i mało która kobieta chce się zdecydować na dziecko w czasie studiów. Kolejnym minusem jest model rodziny 2+1. Ludzie nie mają, ani czasu, ani pieniędzy na kolejne dziecko. Dzieci lepiej rozwijają się w grupie, niż samotnie.