Niemowlęta a kąpiel

Dla młodych rodziców bardzo często czas przebieranie maluszka, czy jego kąpieli jest bardzo trudny. Wszystko dlatego, że jest to moment pełen płaczu i niezadowolenia ze strony noworodka. Wnika to z faktu, że niemowlęta rzadko lubią właśnie ten moment w całym ich krótkim życiu. Zabiegi pielęgnacyjne nie należą do ich przyjemności.

Ubieranie noworodka

Najczęściej można spotkać się z sytuacją, kiedy maluszek jest ubierany i to powoduje u niego okropny płacz i wrzask. Brzmi to niezwykle przerażająco i sprawia, ż rodzicom odejmuje mowę, kojarzą bardzo źle te momenty i po prostu chcą przebrnąć przez ten punkt dnia jak najszybciej. Dlaczego maluszek płacze?

Po prostu nie jest to nic przyjemnego. Szczególnie nie będzie mu się podobało przekładanie ubranka przez główkę. Wprawia to dziecko w pewien dyskomfort. Woli ono zdecydowanie być przytulane, aniżeli ubierane.

W jaki sposób nieco uspokoić maluszka? Przede wszystkim nie można wykonywać gwałtownych ruchów. Trzeba ubierać swoje dziecko ostrożnie i powoli, głaskać je przy tym, a także mówić do niego spokojnie i z miłością. Dziecko wyczuwa emocje. Być może od razu nie przestanie płakać, ale z pewnością małymi kroczkami zacznie oswajać się z sytuacją i tymże niezbędnych w jego życiu rytuałem, jakim jest ubieranie oraz kąpiel.

By jednak zaoszczędzić dziecku stresu, nie wykonujmy czynności pielęgnacyjnym całymi godzinami. Postarajmy  się robić to delikatnie, ale również zdecydowanie i sprawnie. Nie martwy się o to, iż przy delikatnym dotknięciu malutkich rączek, czy główki od razu wyrządzimy dziecku krzywdę. Noworodki są delikatne, jednak można dojść do wprawy już po kilku dniach.

Jak przygotować kąpiel dla noworodka?

Aby kąpiel mogła w przyszłości stanowić przyjemność dla naszego dziecka, musimy już na początku zadbać o odpowiednie warunki jej przeprowadzenia. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej temperaturze otoczenia. W pomieszczeniu, w którym będziemy kąpali dziecko, musi być minimum 24 stopnie Celsjusza. Również woda musi być podgrzana do odpowiedniej temperatury. Mowa tutaj o 37 stopniach Celsjusza. Często jednak po dziecku będziemy widzieć, czy woli troszkę cieplejszą, czy chłodniejszą wodę. Niczego nie przewidzimy zaraz przy pierwszej kąpieli, musimy bacznie obserwować noworodka i uczyć się metodą prób i błędów.

Jak utrzymać ciepło u takiego maluszka? Rodzice często nakładają na jego brzuszek tetrową pieluszkę. Ważne, by nie zdejmować jej przez całą kąpiel, a jedynie podwijać w miejscach, w których właśnie chcemy umyć dziecko. Później okrywamy je z powrotem, by się nie wychłodziło.

Podczas całej kąpieli należy mówić do dziecka spokojnym głosem. To ważne, by wyczuwało, iż nie dzieje się nic złego i niebezpiecznego, a mama i tata są tuż obok. Gdy mówimy do dziecka, nawiązujemy z nim więź, wpływamy również na jego dalszy rozwój. Okazujmy naszym noworodkom jak najwięcej czułości i miłości. Jest to czas, w którym potrzebują jej najwięcej, by czuć się komfortowo i bezpiecznie, a także prawidłowo i zdrowo rozwijać.