Nieprzyjemne dolegliwości w czasie ciąży

Ciąża to nie tylko czas, w którym kobieta zdaje sobie sprawę, iż już niedługo zostanie mamą. To również okres, w którym jej ciało zaczyna dosłownie wariować. Zachodzi w nim wiele zmian, a buzujące hormony sprawiają, że pojawia się wiele, często nieprzyjemnych, ale i wstydliwych problemów.

Hemoroidy

To niestety jedna z tych dolegliwości, które w czasie ciąży są bardzo częste. Powiększająca się macica zaczyna naciskać na żyły, które otaczają odbytnicę. Wtedy bardzo często pojawia się również swędzenie oraz krwawienie z odbytu, natomiast same zaparcia, jakże częste w ciąży, wcale nie pomagają w tym, by pozbyć się dolegliwości.

W jaki sposób przebiega leczenie hemoroidów w ciąży? Przede wszystkim trzeba pić dużo wody i jeść pokarmy przeciwdziałające zaparciom. Zaleca się również okłady z lodu, które przeciwdziałają świądowi. Jeśli natomiast hemoroidy nie ustępują, trzeba poprosić swojego lekarza ginekologa o pomoc, który przepisze odpowiednie maści dozwolone w czasie ciąży.

Infekcje pochwy

Są one bardzo częste w czasie ciąży. Spowodowane jest to tym, że w kobiecym organizmie zaczyna wzrastać poziom estrogenów. Wtedy zaczynają pojawiać się także takie objawy, jak swędzenie, czy białe upławy przypominające twaróg. Grzyby, które powodują taką infekcję, to drożdżaki. Leczy się je z pomocą dopochwowych środków przeciwgrzybicznych. W czasie leczenie trzeba również zrezygnować ze słodyczy oraz zadbać o naturalną i przewiewną bieliznę.

Problem z nietrzymaniem moczu

W ciąży nietrzymanie moczu jest dosyć powszechne. Spowodowane jest to pewnym rozluźnieniem w okolicy mięśni dna miednicy. Mięśnie te odpowiadają za zamykanie cewki moczowej. Kiedy jednak są zbyt mocno rozluźnione, ciężko jest utrzymać mocz, czego skutkiem jest popuszczanie. Często jest to również efekt już przeżytych wcześniej ciąż. By jednak zapobiec takim dolegliwościom, warto rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla. Już po kilku tygodniach zostaną one wzmocnione, a problem zostanie zminimalizowany, a następnie wyeliminowany.

Nadmierna potliwość

Zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym ciele podczas ciąży potrafią doprowadzić do wielu nietypowych również objawów i dolegliwości. Jedną z nich jest nadmierne pocenie się. Przyczyną jest także zwiększone krążenie krwi w żyłach. Z tego powodu kobiety zaczynają się pocić nie tylko podczas codziennych prac domowych, ale również podczas snu. By poprawić swój komfort, należy zacząć nosić przewiewne ubrania oraz bieliznę, a także pić jak najwięcej wody. Uzupełnianie płynów jest konieczne dla zdrowia mamy oraz jej dziecka.