Pierwsze miesiące w ciąży – dlaczego są tak trudne?

Dwie kreski na teście ciążowym. To właśnie ten moment, kiedy kobieta wyobraża sobie niesamowite szczęście z powodu ciąży oraz faktu, iż przecież spodziewa się dziecka. Już niedługo przytuli je i będzie cieszyć się jego obecnością oraz opieką nad nim. Niemniej jednak również sam okres ciąży wyobraża sobie pięknie i w różowych okularach. Czy to jednak odpowiednie? Oczywiście, że szczęście potrafi w tym momencie przytłoczyć. Ale realia wyglądają inaczej. Wiele kobiet, szczególnie na początku ciąży czuje się bardzo źle. Dlaczego? I jak sobie z tym poradzić?

 

Złe samopoczucie w ciąży

 

Jest to normalny objawy w ciąży. Kobiety, które niedawno dowiedziały się, że spodziewają się dziecka, muszą zmierzyć się ze zmianami hormonalnymi, które spowodują zmęczenie, poirytowanie, czy brak ekscytacji ich obecnym stanem. Do tego ta ciągła senność i stres. TO wcale nie oznacza, ze jest coś z kobietą nie tak. Właśnie w taki sposób czuje się wiele ciężarnych. Wspomniane już hormonu buzują i sprawiają, że zarówno ciało, jak i psychika są poddawane ogromnym zmianom. Mowa tutaj przede wszystkim o poziomie estrogenu oraz progesteronu. To właśnie przez nie można czuć się zwyczajnie niekomfortowo i nie w sosie.

Zły humor jest także powodem wielu dolegliwości, które potrafią uprzykrzyć okres ciąży, szczególnie pierwsze miesiące. Jednym z najczęstszych objawów są oczywiście wymioty. Ma się do tego przewrażliwiony węch na zapachy i nawet z ich powodu zdarza się, ze cały posiłek już po chwili jest zwrócony. Nie każda kobieta jest w stanie cieszyć się, kiedy spędza długie minuty w toalecie na wymiotach. To może również wpłynąć na złe samopoczucie i rozbicie.

Innym powodem złego samopoczucie jest również stres. Ile kobiet nagle zdaje sobie sprawę z zagrożeń, które mogą wiązać się z ciążą? Złych informacji, których można usłyszeń, jest naprawdę wiele. I mowa tutaj nie tylko o ogromnych problemach, ale również o tych najdrobniejszych. Strach przed poronieniem i stratą dziecka potrafi niesamowicie przytłoczyć i w pewien sposób sparaliżować myśli ciężarnej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że od samego początku świadomość ciąży będzie wiązała się ze stresem. Od samego poczęcia po.. zawsze. Tak więc na początku stres jest dosyć silny, ale jak tylko sytuacja hormonalna zacznie się powoli regulować, małymi krokami negatywne emocje zaczną opadać.

Złe samopoczucie ma swoje korzenie także w sytuacji rodzinnej. Nierzadko bowiem przyszłe mamy są otaczane nadgorliwą troską i czują się przez to osaczone i przytłumione. To również nie jest do końca zdrowa sytuacja, ponieważ ciąża nie jest chorobą. Dbanie o siebie zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez lekarza to jedno. Natomiast nieustanny odpoczynek, leżenie w łóżku i niemoc podniesienia nawet własnej torebki, którą zaraz z rąk kobiecie wyrywa jej matka, czy mąż – to już przesada.

 

Jak poradzić sobie w ciągu pierwszych miesięcy?

 

Najpierw naprawdę należy zdać sobie sprawę z tego, że to wszystko minie. Samopoczucie zaczyna poprawiać się u kobiet w ciągu już około 13 tygodnia ciąży. Wtedy przybywa ciężarnym energii i siły, a także poprawia się ich humor, dlatego są radośniejsze i zaczynają powoli cieszyć się swoim stanem. Jeżeli natomiast pragnie się jeszcze lepiej o siebie zadbać, warto przestrzegać podstawowych reguł, dzięki którym kobieta w ciąży nie tylko poczuje się lepiej, ale i pozytywniej spojrzy na świat.

Przede wszystkim sen. W ciąży zmęczenie jest normalnym objawem, ale nie warto z nim walczyć. Należy zatem, tak jak pragnie tego kobiecy organizm – uciąć sobie drzemkę. Kilka minut snu naprawdę potrafi zdziałać cuda. Jeżeli jest się już mamą, warto poprosić męża o więcej uwagi nad pierwszym dzieckiem i przestać przejmować się bałaganem, który ciągle panuje w mieszkaniu. Teraz priorytety ulegają zmianie.

By czuć się komfortowo, warto również wybrać najlepszego lekarza, który będzie trzymał rękę na pulsie, a kobieta dzięki zaufaniu do niego nie będzie tak zestresowana wyobrażeniami tego, co może się zdarzyć. Można również raz na jakiś czas poprawić sobie humor i wybrać się na zakupy, zarówno dla siebie, jak i dla maleństwa. Jeśli natomiast pojawia się nieprzyjemne objawy, można łagodzić je z pomocą migdałów, zimnego mleka, czy ziołowych naparów poleconych przez lekarza.