Pierwszy poród – czego można się spodziewać?

Każda kobieta pamięta ten moment, kiedy dwie kreski pojawiły się na teście ciążowym. Była to bowiem oznaka, iż już za dziewięć miesięcy pozostaną mamami. Gdy jednak przychodzi ten moment, a ma to być ich pierwsze dziecko, nie wiedzą, czego spodziewać się po pierwszym w ich życiu porodzie. Wszystko bowiem dzieje się właśnie z kobiecym ciałem. Jak zatem będą przebiegać ten chwile, choć można by rzec, godziny?

Skurcze

Przede wszystkim nie można wpadać w panikę. Kiedy pojawiają się pierwsze skurcze, dosyć regularne, np. co dziesięć minut, jeszcze wiele czasu pozostało do właściwego porodu. Należą do rzadkości sytuacje, kiedy dziecko pojawia się na świecie w ciągu kilkudziesięciu minut.

W tym czasie macica będzie nadal się rozszerzać i rozciągać, by powstało odpowiednie rozwarcie. W przeciwnym razie dziecko nie będzie w stanie przecisnąć się przez kanał rodny i przyjść na świat. Jeśli wody płodowe jeszcze nie odeszły, można skorzystać z ciepłej kąpieli i zrelaksować się, choć początkowo wydaje się to bardzo trudne, to jednak pomoże.

Wody płodowe

Z pewnością nie należy bać się, iż woda nagle wypłynie z naszego ciała, jak to ma miejsce na filmach. Tak naprawdę pęknięcie pęcherza płodowego jest bezbolesne, a w pewnej chwili poczuje się spływającą po nogach wodę. Jest to jednak moment, w którym trzeba już udać się do szpitala. Pilnujmy również koloru tychże wód. Jeśli są lekko różowe, wszystko jest w porządku. Jeśli jednak przybiorą odcień zieleni, należy jak najszybciej udać się do szpitala. Pamiętajmy jednak, że czasem wody płodowe nie wydostają się na zewnątrz  powodu nie pęknięcia worka płodowego. Wtedy to właśnie mówi się, że dziecko rodzi się w czepku.

Czas

Niestety podczas pierwszego porodu często cała akcja zajmuje bardzo wiele godzin. Zazwyczaj bowiem średnio 1 centymetr na godzinę rozwiera się szyjka macicy, a potrzebne jest rozwarcie o średnicy 10 cm. A jest to dopiero pierwsza faza całego porodu. Druga może trwać nawet dwie godziny i obejmuje etap, podczas którego rozpoczyna się parcie Po urodzeniu dziecka potrzebne jest jeszcze około kilkunastu minut na urodzenie łożyska.

Rzeczywiście można odnieść wrażenie, iż tyle godzin porodu to prawdziwa męka. Bardzo często jednak kolejne trwają zdecydowanie krócej.

Jak widać, jest na wszystko czas. Jeśli zatem poczujemy pierwsze skurcze, możemy spokojnie spakować torbę, jeśli jeszcze do tej pory się tego nie zrobiło i udać się do szpitala. Nie powinno się jednak zabierać ze sobą nic do jedzenia. Co do płynów, można przyjmować ich niewielkie ilości. Wszystko po to, by w razie konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia być do tego przygotowanym.

Znieczulenie

Jest możliwość skorzystania ze znieczulenia, jednak należy pamiętać, iż tylko w pewnej fazie porodu można poprosić o taką opcję. Wiele kobiet się decyduje na znieczulenie, znajdą się jednak również takie, które nie odczuwają zbyt silnego bólu i z niego rezygnują, po czym w czasie nasilających się skurczy jest już za późno, by zdecydować się a tą opcję. Warto zatem przemyśleć kwestię znieczulenia już wcześniej.

Faza parcia

Tej fazy obawia się najwięcej kobiet. Jest to jednak bardzo ważny moment i trzeba postępować zgodnie z zaleceniami, jakie podaje położna i lekarz. Odpowiedni oddech i technika parcia jest bardzo istotna. Wtedy również będzie otaczał kobietę rodzącą cały sztab ludzi. Wszystko po to, by przejść przez tą fazę sprawnie i w razie ekonomiczności móc zareagować. Trzeba bowiem zająć się nie tylko kobietą rodzącą, ale również jej dzieckiem.

Kto najczęściej towarzyszy rodzącej w pierwszej fazie porodu? Mąż, czy ktoś z rodziny. Jeśli natomiast chodzi o personel szpitalny, położna pojawia się sporadycznie, by zbadać przebieg porodu oraz postępy w rozwarciu.

Po porodzie

Zarówno kobieta, jak i dziecko jest obserwowane. Cały sztab specjalistów dba o to, by wszystko przebiegło sprawnie. Czasem po porodzie konieczne jest szycie, dziecko natomiast zostaje umyte i zbadane. Wszystko po to, by mieć pewność, iż nie istnieje żadne zagrożenie życia. Potem pozostaje się jeszcze na obserwacji maksymalnie kilka dni, po czym otrzymuje się wypis ze szpitala i powraca do domu z nowo narodzonym dzieckiem.

Zajrzyj także tutaj