Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

 

Zachęcenie dziecka do mycia zębów może być trudne. To bardzo ważne, aby jak najwcześniej zmotywować naszą pociechę do regularnego szczotkowania. Czym wcześniej nauczy się zdrowego nawyku dbania o higienę jamy ustnej, tym mniej wydamy na leczenie zębów w przyszłości.

Dbanie o jamę ustną malucha zaczynamy jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. W przypadku niemowlaków niezbędne jest przemywanie dziąseł po każdym posiłku przy pomocy wody i miękkiego wacika. Kiedy wyrosną pierwsze ząbki, higiena jamy ustnej staje się nieco bardziej skomplikowana. Niektórzy rodzice są zdania, że dbanie o zęby mleczne jest stratą czasu – wszak mleczaki i tak w końcu wypadną. Uwaga! Stan zębów mlecznych ma ogromny wpływ na zdrowie zębów stałych. Jeżeli nie chcemy każdego miesiąca zaczynać wizytą u dentysty, warto zaopatrzyć nasze dziecko w szczoteczkę i pastę.

Pasta, szczotka, kubek

Aby nie zniechęcić dziecka do mycia zębów, warto powierzyć mu wybór pasty, szczotki oraz kubka. Oczywiście, pod uwagę należy brać wyłącznie produkty rekomendowane dla najmłodszych. Szczotka dla zębów dla dorosłych jest zdecydowanie za duża. Brak zaokrąglonych krawędzi i znacznie twardsze włosie może doprowadzić do powstania niewielkich ranek w jamie ustnej dziecka. Jeżeli nasza pociecha sama wybierze szczoteczkę – kierując się jej wglądem czy kształtem – znacznie chętniej będzie z niej korzystać.

Po zakupie szczoteczki, warto pomyśleć o dopasowanym doń kubku. Kolorowy kubeczek z nadrukiem z ulubionej bajki sprawi, że higiena jamy ustnej będzie kojarzyła naszemu dziecku z czymś przyjemnym. Jeśli chodzi o pastę, warto mieć w zanadrzu co najmniej dwie dedykowane specjalnie najmłodszym. Dając dziecku wybór unikniemy sytuacji, w której będzie ono marudziło, że nie chce myć zębów – poczuje się ważne i skupi się na doborze odpowiedniej pasty.

Najważniejsza przy myciu zębów u dzieci jest systematyczność. Pominięcie jednego dnia może skutkować nagłym spadkiem motywacji. Warto zatem założyć specjalny zeszyt bądź kalendarz, w którym nasza pociecha będzie mogła samodzielnie zaznaczać, że umyło zęby. W przypadku mniejszych pociech sama technika mycia może stanowić pewien problem. Na ratunek przychodzą nam jednak książeczki i malowanki edukacyjne. Połączenie nauki i zabawy daje świetne efekty. Dodatkowo, warto pamiętać, by nie poprawiać ciągle dziecka, gdyż uwagi mogą odbić się na nim negatywnie. Ciągłe pouczanie również skutkuje spadkiem motywacji. Jeżeli maluch jest szczególnie oporny w kwestii mycia zębów, można zastosować system nagradzania. Za każde dokładne i poprawne szczotkowanie, dziecko może otrzymać naklejkę. Zgromadzenie trzydziestu może być równoznaczne z zakupem wymarzonej zabawki.