Od czego zależy płeć dziecka?

O tym, jakiej płci będzie nasze dziecko, decyduje nie tylko los. Wiele czynników sprawia, że właśnie w danym momencie kod genetyczny naszego przyszłego maluszka już od samego początku świadczy o tym, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Mimo iż my jeszcze o tym nie wiemy i musimy poczekać, to natura już kształtuje dziecko w brzuchu mamy w sposób zgodny z jego płcią. Co zatem wpływa na to, jakiej płci dziecko się na urodzi?

Główna rola plemników

Wcale nie od kobiet zależy, jakiej płci będzie dziecko. Dawniej twierdzono, że właśnie kobiety mają na tą kwestię wyłączny wpływ. Jak się jednak okazuje, jest całkowicie odwrotnie. Już w momencie zapłodnienia do kobiecej komórki jajowej przedostaje się ten jeden jedyny plemnik. W nim właśnie znajduje się cały materiał genetyczny, mianowicie transportuje on chromosom Y, który odpowiedzialny jest za przyjście później na świat chłopca. Jeżeli w plemniku nie ma tego chromosomu, urodzi się dziewczynka. Statystycznie znacznie większe szanse są na urodzenie potomka płci męskiej.

 

Czy można zaplanować płeć dziecka?

 

Mowa tutaj oczywiście nie o starożytnych gusłach, czy średniowiecznych czarach, jednak o pewnych metodach, które mają przynajmniej pośredni wpływ na wybór płci dziecka. Największy wpływ na wybór, niemalże stuprocentowy mają metody laboratoryjne. Jedną z nich jest skorzystanie z odpowiednich wirówek, które pomagają odizolować plemniki lżejsze, które zawierają chromosom Y od tych, które go nie posiadają. Jest to jednak metoda, której ze względu na kodeks etyczny się nie stosuje, o ile chodzi o preferencje płci wyłącznie, a nie na przykład choroby genetyczne przenoszone razem z płcią. Nie można zatem wykonać jej na życzenie, jedynie przy wskazaniach lekarskich. Metoda ta mimo wszystko nie daje całkowitej gwarancji. Może co najwyżej zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia dziecka o określonej  płci.

 

Czy istnieją jeszcze jakieś inne metody?

 

Z pewnością tak, lecz nigdy całkowicie nie zapewnią one wyniku, którego oczekujemy. Jedną z nich jest metoda Shettlesa. Zgodni z jej teorią męskie plemniki decydujące o poczęciu chłopca są szybsze, ale również szybciej umierają. Z kolei plemniki z materiałem genetycznym decydującym o urodzeniu dziewczynki są powolniejsze, ale za to żyją dłużej. Dorze więc rozpocząć współżycie i starania przed jajeczkowaniem, jeżeli myśli się o dziewczynce, a w trakcie owulacji, gdy pragnie się chłopca. Bez względu na metodę, nigdy nie można całkowicie nastawiać się na dziecko o wybranej płci. Każde, które przyjdzie na świat, będzie nasze i należy mu się tka sama miłość, jak pozostałym, które może pojawią się w przyszłości.