Czkawka u niemowlaków

Niemowlęta z czkawką mają bardzo często do czynienia. Jest to naturalny odruch, który pojawia się u nich już w życiu płodowym. Wraz z wiekiem częstotliwość pojawiania się czkawki u dzieci maleje. Co jednak warto o niej wiedzieć?

Czkawka – co to jest?

Gdy dochodzi do pewnych zakłóceń w pracy przepony, powstaje czkawka, która jest wynikiem skurczów mięśni w przeponie i w krtani. Gdy dokonuje się wdechu, mimowolnie wydaje się pewne charakterystyczne dla omawianej przypadłości odgłosy. Skąd jednak biorą się wspomniane już skurcze? Są one wynikiem pewnych podrażnień nerwów znajdujących się w mięśniach. Dlaczego czkawka aż tak często spotyka małe dzieci? Powodem tego stanu może być jeszcze nie do końca wykształcony układ nerwowy dziecka, a więc i niewiele rozwinięty mięsień przepony.

Co powoduje czkawkę u noworodka?

Dziecko w trakcie karmienia bardzo często wraz z pokarmem połyka powietrze. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku karmienia z butelki, kiedy smoczek nie jest wypełniony całkowicie jedzeniem, ale zdarza się również podczas karmienia piersią, kiedy nie jest ona odpowiednio uchwycona przez dziecko. Połykane powietrze sprawia, że już po chwili zaczyna doskwierać maluszkowi czkawka. Co ważne, może ona wystąpić także w momencie, gdy dziecko weźmie zbyt mocny oddech. Innym powodem powstawania czkawki jest wypełnienie brzuszka po posiłku. Gdy jest go za dużo, układ pokarmowy ma problemy z przetrawieniem całości pożywienia, a reakcją uboczną jest właśnie czkawka u noworodka. Może ona jednak wystąpić także w momencie, gdy  dziecko jest zbyt cienko ubrane bądź po prostu temperatura toczenia uległa sporemu obniżeniu. Ma to miejsce głównie podczas kąpieli. Są również bardziej wesołe sytuacje, w których noworodki śmieją się, a już po chwili czkawka daje się im we znaki.

Jak poradzić sobie z czkawką?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by w czasie karmienia niemowlę było odpowiednio ułożone, a także prawidłowo przystawione do piersi. Trzeba pamiętać o całkowitym wypełnieniu smoczka, jeżeli prowadzi się karmienie sztuczne. Zawsze po posiłku trzeba także trzymać dziecko na rękach w pozycji pionowej, pozwolić, by się mu odbiło, by nadmiar jedzenia nie przyczynił się do powstania czkawki oraz do ulewania. Trzeba po prostu poczekać, aż część jedzenia zostanie przejęta przez jelita. Gdy natomiast czkawka jest wynikiem niższej temperatury otoczenia, trzeba okryć dziecko i podać mu ciepłą wodę do picia.

Kiedy czkawka może być niebezpieczna?

Jeżeli czkawka nie ustępuje, pojawia się naprawdę często bądź trwa przez kilka godzin, jest to pewien powód do niepokoju. Gdy nawet domowe sposoby nie pomagają w pozbyciu się tejże dolegliwości, trzeba skonsultować się z lekarzem. Zdarza się czasem, że koneiczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, również w momencie, gdy dziecko z powodu czkawki nie jest w stanie normalnie jeść i wciąż pojawia się u niego tak zwane ulewanie. Lepiej zatem poprosić o poradę specjalisty, ponieważ uciążliwa czkawka może stanowić również objaw wielu poważnych chorób, których lepiej uniknąć.