Dziecięcy pokój – cztery kąty jak z bajki

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym dziecko spędza większość swojego czasu: za dnia bawi się i wypoczywa, nocą zaś śpi. Aby pomieszczenie to spełniało swoje różnorodne funkcje, powinno być przede wszystkim przytulne i bezpieczne.

Na nastrój panujący w pokoju dziecięcym w dużej mierze wpływa kolorystyka oraz elementy jego wystroju takie jak meble, tekstylia i różne dodatki. Atmosferę niczym z bajki wprowadzą pastelowe barwy ścian i tekstyliów. Świetnym pomysłem jest pomalowanie ścian farbą odporną na zmywanie. Dzieci będą mogły tworzyć na takich powierzchniach swoje wizje artystyczne, a w sytuacji, gdy zechcą zmienić aranżację, ścianę będzie można umyć bez szkody dla podstawowego koloru.

Z kolei tekstylia i dodatki ozdobne pozwalają wprowadzić do pokoju elementy z ulubionych bajek dzieci. Pościel z Królem Lwem? Dywan z labiryntem ulic z bajki Zwierzakowo? To tylko parę pomysłów na to, jak uatrakcyjnić wnętrze dziecięcego pokoju. Kolejnym jest baldachim do łóżeczka. Dodatek ów cieszy się różną opinią rodziców, jednak przez znaczną większość dzieci jest bardzo lubiany. Niektórzy rodzice są do baldachimu nastawieni sceptycznie, ponieważ uważają go za niepotrzebny dodatkowy element wystroju dziecięcego pokoju. Poza tym panuje opinia, iż przyciąga on kurz. Kwestia pierwsza jest indywidualna, jednak co do drugiej, wszystko zależy od interpretacji. Baldachim dla dziecka jest bowiem tak naprawdę świetną ochroną przed kurzem. Ten osadza się na nim, zamiast w łóżku naszej pociechy, a dla zapewnienia higieny wystarczy go systematycznie czyścić i prać. Warto podkreślić, że sama obecność baldachimu nie powoduje, że w pokoju jest więcej kurzu.

Inną funkcją baldachimu jest osłanianie dziecka przed rażącym światłem lampy czy słońca, przedostającego się przez okno w bezchmurny poranek. Dodatkowo dzieci często czują się pod baldachimem bezpiecznie, jako że tworzy on pewnego rodzaju zamkniętą przestrzeń w łóżeczku. Pomaga również w bardziej wyrazistym wydzieleniu części sypialnej z dziecięcego pokoju.

Mało który dodatek do dziecięcego pokoju sprawia tyle radości, co baldachim dla dziewczynki. Większość z nich marzy bowiem o życiu w pięknym pałacu, byciu księżniczką i posiadaniu wielkiej sypialni z ogromnym łóżkiem z kolumienkami i baldachimem. Baldachim jest świetnym sposobem na wprowadzenie do świata naszych pociech odrobiny baśniowości i magii, porusza wyobraźnię i sprawia, że czują się wyjątkowo. Przede wszystkim jednak powoduje, że dzieci chętnie spędzają czas i śpią w swoich czterech kątach.