Jak nagrodzić dziecko za dobre wyniki w szkole?

Świadectwo z czerwonym paskiem na zakończenie roku szkolnego to dla każdego ucznia prawdziwy powód do dumy. Aprobata i zadowolenie rodziców w tym dniu nie zawsze wystarczą do pełni szczęścia. Nagroda od szkoły w postaci książki też niczego nie załatwia. Dziecko podświadomie czeka na to, aby rodzice nagrodzili także sami od siebie jego całoroczną pracę. Pomysłów na nagrodę dla zdolnego ucznia może być wiele. Na pewno ogromna zaletą nagrody niematerialnej będzie to, że cała rodzina będzie mogła spędzić czas razem. Można więc zdecydować się na atrakcję w postaci np. wspólnego wyjścia do aquaparku, kina, ciekawej wycieczki krajoznawczej, a nawet wyjazdu za granicę. Widok rodziców cieszących się sukcesem dziecka jest dla niego największym spełnieniem i dopingiem do przyszłych działań, o czym wielu rodziców niestety zapomina. Wśród materialnych nagród w pierwszej kolejności możemy wymienić kilka ważnych zjawisk, oczywiście, związanych ściśle z nowoczesnymi technologiami.

Materialne nagrody dla ucznia

Rozwojowym pomysłem na nagrodę dla ucznia spędzającego czas wolny na przyswajaniu wiedzy może być zakup nowego sprzętu komputerowego, jeśli zauważymy, że ten dotychczasowy przestał już działać. W dzień zakończenia roku szkolnego, już po rozdaniu świadectw można udać się więc do serwisu sprzedającego zupełnie nowe komputery, by tam młody człowiek mógł sobie sam wybrać sprzęt, jaki go najbardziej interesuje i jaki sfinalizowaliby rodzice. Można sobie tylko wyobrazić, jak wielka radość zagości w oczach dziecka, gdy tylko komputer zostanie spakowany do transportu.

Jeśli już mowa o sprzętach komputerowych, można iść za ciosem i sprezentować wzorowemu uczniowi komplet gier edukacyjnych, albo typowo rozrywkowych –  z ciekawą fabułą i w rozbudowanej treściowo formie. Na szczęście, wśród mądrych uczniów znajdą się tacy, którzy cenią w dalszym ciągu książki i nie trzeba się obawiać, że komputery i telefony komórkowe najnowszej generacji przesłonią im cały świat. Dziecko na co dzień książki wręcz połykające, z pewnością będzie wniebowzięte, gdy otrzyma serię literacką ulubionego autora, albo też album na temat zjawiska, które najbardziej je interesuje od kulis.

Niematerialne nagrody dla ucznia

Mają być przede wszystkim rozwojowe, wpływać na nabywanie przez młodego człowieka zupełnie nowych doświadczeń. Chłopcy prymusi z całą pewnością będą zadowoleni z nagrody w postaci wyjazdu na obóz w Polsce lub gdzieś za granicą, gdzie czeka mnóstwo atrakcji i możliwość sprawdzenia swoich sił w ekstremalnych warunkach przyrody. Ufundowanie dziecku biletu na zagraniczną podróż do rodziny lub znajomych także okazuje się być w praktyce świetnym pomysłem. Kiedyś ktoś powiedział, że podróże kształcą i jest to absolutna prawda. Dla dziewczyny w wieku nastoletnim ufundować można specjalistyczny kurs pokrywający się z jej zainteresowaniami, może mieć to związek ze sztuką, z dziedziną typowo dziewczęcą, ale rozwijającą talent oraz wrażliwość.

Nagroda i jej wpływ na dziecko

Nagroda dla dziecka powinna nie tylko sprawiać mu przyjemność, ale także dopingować do dalszej pracy. Najgorzej, jeśli dziecko po osiągniętych wcześniej sukcesach zacznie spoczywać na laurach. Zadaniem każdego rodzica jest delikatne dopingowanie pociechy do stawiania dalszych, jeszcze pewniejszych kroków w działaniach edukacyjnych, społecznych. Najważniejsze w tym wszystkim dla młodego człowieka może być świadome korzystanie ze zdobyczy technicznych współczesności, podyktowane wiedzą, że tak naprawdę więzi rodzinne oraz duma rodziców stanowią wartość nadrzędną, a sama nagroda jest tylko dodatkiem do wszystkiego. Warto też nagrodzić dziecko w sytuacji, gdy jego wyniki w nauce nie zawsze pokrywają się z rodzicielskimi oczekiwaniami. Nie każde dziecko jest przecież alfą i omega we wszystkich możliwych dziedzinach nauki. Nagroda nawet za nieco słabsze, niż w poprzednim roku wyniki może korzystnie uświadomić, że świat się nie kończy i że warto spróbować jeszcze raz. Wygrywa ten, kto się nie poddaje! Wyzwania są po  to, by je podejmować.