Jak zachęcić dziecko do kontaktu z książką?

Statystyki pokazują nam wszystkim przerażające wyniki. Co roku, przy okazji badania stanu czytelnictwa w Polsce okazuje się, że pogłębia się nasza narodowa niechęć do książek. A przecież wiadomo, że tylko dzięki książkom jesteśmy w stanie przetrwać intelektualnie. Rozwijamy poprzez czytanie naszą empatię oraz wyobraźnię. Stajemy się mądrzejsi i bardziej otwarci na drugiego człowieka. Najlepiej obcować więc z książkami od najmłodszych lat. Czytanie będzie wtedy traktowane przez nasz organizm jak oddychanie, jak coś naturalnego, bez czego nie będziemy mogli wyobrażać sobie codziennego funkcjonowania.

 

Uczymy dziecko czytać

 

Przykład zawsze idzie z góry. Jeśli dziecko zobaczy, że w domu jest pokaźna biblioteczka i każdego dnia kultywuje się czytanie, a do książek podchodzi się z nabożnością – jest uratowane. Literatura dziecięca w tej chwili jest bardziej rozwinięta, niż kiedykolwiek wcześniej. Z łatwością można to zauważyć, udając się do sieci sklepów sprzedających książki. Wystarczy nawet piętnaście minut dziennie, spędzonych nad książką, by dziecko stopniowo, może nieśmiało, ale konsekwentnie zaczęło wchodzić w magiczny świat literatury. Książeczki dla dzieci muszą mieć oczywiście obrazki, wtedy jeszcze bardziej zainteresują małego czytelnika. Wspólna interpretacja historii, analizowanie tego, co na obrazkach się znajduje, to także wspaniała zabawa między rodzicem a dzieckiem. W miarę upływu czasu, gdy dziecko będzie już większe, można karmić je nieco trudniejszą literaturą, oczywiście dopasowaną i do wieku i do stopnia rozwoju zdolności poznawczych. Zbyt trudne rzeczy serwowane dziecku mogą zniechęcić je do kolejnych prób samodzielnego czytania.

 

By w przyszłości stale nie doglądać

 

Dziecko od najmłodszych lat zaznajomione z książkami wypracuje w sobie nawyk regularnego po nie sięgania. My tylko pokazujemy mu drogę. Warto poruszać temat czytania książek przy każdej nadarzającej się okazji. Dziecko, wywołane do odpowiedzi, z pasją opowiadające o tym, co ostatnio przeczytało, jest żywym dowodem, jak książki silnie wpłynąć potrafią na nasze codzienne życie oraz emocje.