Jak można sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo? Pierwsze trzy miesiące

Wiele kobiet, szczególnie tych, które maja swoje pierwsze dziecko, przegląda wszelkiego rodzaju poradniki, gazety, magazyny i strony internetowe i szuka informacji na temat tego, jak powinno rozwijać się ich nowo narodzone dziecko. Niektóre z tego powodu potrafią co do dnia wprowadzić nowy produkt do diety maluszka, nigdy wcześniej. Tyczy się to także rozwoju psychomotorycznego dziecka. Mimo iż dobrym objawem jest, gdy dziecko rozwija się właśnie tak, jak podane jest w specjalistycznych czasopismach, to jednak zdarza się, że zgodnie z własnym tempem dorastania może niektóre czynności zacząć wykonywać wcześniej, czy później. Niewielkie odchylenia wcale nie oznaczają, że jest z nim coś nie tak i należy zacząć się martwić.

 

Noworodek

 

Dziecko zostaje oceniane pod względem jego rozwoju już po porodzie, kiedy lekarze i pielęgniarki przeprowadzają test APGARA. Skala liczy sobie 10 punktów. Jeżeli właśnie już na tym etapie noworodek otrzyma niewielką liczbę punktów, może to być wskazówką, iż będzie konieczne większe wsparcie niemowlęcia podczas jego dalszego rozwoju. Niemowlak dopiero zaczyna poznawać świat. Powoli zaczyna obserwować swoich rodziców i poznawać ich już nie tylko po głosie, ale także po twarzy. Z czasem chwyta przedmioty, kręci się, wierci, kopie nóżkami coraz mocniej. Dziecko zaczyna poznawać strach, ale także radość, uśmiecha się, kiedy do niego mówimy. Okazuje gniew i płacze, kiedy coś mu się nie podoba. Przywiązuje się do swojego opiekuna, szczególnie do matki.

Z czasem dziecko zaczyna także podnosić głowę, kiedy znajduje się na brzuszku. Trzeba także mieć świadomość tego, że z czasem zanikają u niego pewne odruchy okresu niemowlęcego. Jest to na przykład odruch polegający na mocnym prostowaniu rąk oraz nóg, czy odruch ssania, który pojawia się, kiedy dziecko zostanie dotknięte w okolicy policzków, twarzy.

 

Dziecko ma już miesiąc

 

W tym czasie niemowlę zaczyna unosić główkę do góry. Patrzy na twarz osoby, która się przed nim znajduje. Ważne, by w tym wieku już to potrafiło. Dziecko zaczyna także reagować na dźwięki i albo się po nich uspokoi, albo zacznie płakać. Również uśmiecha się i piszczy ze szczęścia.

 

Drugi miesiąc życia dziecka

 

Dziecko nadal rozwija się bardzo szybko, ponieważ właśnie w ciąży pierwszych miesięcy jego życia kształtują się u niego podstawowe umiejętności niezbędne do rozwijania tych trudniejszych i bardziej skomplikowanych. Gdy uśmiechamy się do dziecka, ono również odwzajemnia uśmiech. Potrafi także wodzić wzrokiem za przedmiotem, który jest poruszany przed jego oczami. Zaczyna również gruchać i gaworzyć, a położone na boku przewróci się z powrotem na plecki.

 

Trzeci miesiąc na świecie

 

Dziecko zaczyna głośno się śmiać, wymachuje rączkami i krzyczy z radości. Maluch utrzyma także pionowo główkę, przytrzymuje grzechotkę, kiedy włoży się mu ją do rączki, a w momencie, gdy trzymamy je i pomagamy opierać się nóżkami o podłogę, dziecko samo zaczyna już delikatnie utrzymywać ciężar swojego ciała. Zaczyna również wykonywać ruchy, które świadczą o jego chęci do siadania. Każdy dziecko rozwija się jednak w swoim indywidualnym tempie. Jeżeli daną czynność zacznie wykonywać kilka dniu, tydzień później, nie ma powodu do obaw. Gdy jednak diametralnie odstaje w rozwoju od normy, należy zgłosić się z nim do pediatry.