Jak przekonać dziecko do stomatologa?

Zapewne nikt z nas nie lubi chodzić do stomatologa. Nie jest to nic przyjemnego, a nikt z nas nie lubi bólu. Niektórzy naprawdę bardzo się stresują przed każdą wizytę. Dużo zależy też od tego w jaki sposób obsługuje nas lekarz, czy jest miły, czy informuje nas o tym co będzie robił i dlaczego oraz jakie mamy opcje. Jeżeli nam jest trudno to jak ciężko musi być małemu dziecku.

Tłumaczenie dziecku

Oczywiście należy dziecku tłumaczyć, że jest to konieczne, bo inaczej ból będzie tylko większy i wypadną mu wszystkie ząbki. Dobrze jest też poszukać lekarza, który specjalizuje się w opiece nad małymi dziećmi, ma do nich odpowiednie podejście, a gabinet jest kolorowy i przytulny. Dziecko lubi też być nagradzane. Musimy zrobić wszystko by wizyta u lekarza byłą jak najprzyjemniejsza sama w sobie, ale także dobrze zbudować atmosferę po wizycie, żeby dziecko kojarzyło, że po czymś nieprzyjemnym stanie sią coś miłego dla niego. Oczywiście jedną z najbardziej podstawowych i oczywistych metod jest ustalanie z dzieckiem co by chciało otrzymać w zamian za to, że będzie grzeczne u lekarza.

Nagradzanie dziecka

Jednak musimy bardzo uważać, aby nie skończyło się to tym, że w każdej dziedzinie życia będziemy musieli dziecko nagradzać za coś co jest koniecznie i tak trzeba to zrobić. Trzeba wypracować własną metodę. Nie można jednak dziecka ciągnąć na siłę z krzykiem, bo taka wizyta nie ma najmniejszego sensu. Trzeba dziecko uświadamiać już od najmłodszych lat, co jest dla niego dobre, a co nie.