Już od pierwszych minut, kiedy kobieta dostaje na swoje piersi nowo narodzone dziecko, nawiązuje się między nimi więź. Niemowlę czuje zapach matki, uspokaja się przy niej i zaczyna czuć się bezpiecznie. Z kolei kobieta rozpoczyna swoje macierzyństwo. Już wtedy wie, że staje się odpowiedzialna za to maleństwo i zrobi wszystko, co w jej mocy, by ochronić je przed światem. Niemowlę chłonie wszystko, czego dostarcza mu otoczenie. Dlatego tak ważne jest, by stymulować jego rozwój już od samego początku, od tych pierwszych dni, kiedy będzie ono uczyło się swojego życia i funkcjonowania w nim. Nie można twierdzić, że dziecku wystarczy jedynie czysta pielucha i pełny brzuszek, a także sen. To tylko podstawowe potrzeby fizjologiczne. Do pełni szczęścia potrzeba mu czułości, pieszczot, dotyku, miłości i przytulania. Jedną z najlepszych metod na stymulowanie rozwoju dziecka będzie postawienie na dotyk.
Jak dotyk działa na dziecko?
Zbawiennie. Ale mowa tutaj nie tylko o dotykaniu maluszka. Mowa także o tym, jak dziecko uczy się przez dotyk. Kiedy noworodek przychodzi na świat, bardzo często w przeciągu jego pierwszych na świecie tygodni rodzice zakładają mu na dłonie bawełniane rękawiczki. Oczywiście wszystko z troski o swoje dziecko, by nie podrapało się po twarzy. Czy to jednak dobry pomysł? Okazuje się, że nie. O ile blizny goją się całkiem szybko, tak dziecko nie odbuduje tego, co przez takie rękawiczki straci. W malutkich palcach znajdują się bowiem receptory dotyku, dzięki którym dziecko poznaje świat przez dotyk, poznaje nowe faktury, temperaturę przedmiotów, uczy się ich samodzielnie i zapamiętuje. W rękawiczkach niestety nie jest to możliwe.
Jak pomóc dziecku rozwijać się przez dotyk?
Mimo iż istnieje wielu przeciwników ciągłego noszenia dziecka, nawet tego najmniejszego na rękach, to ma to naprawdę wiele plusów, szczególnie jeśli chodzi o prawidłowy rozwój noworodka. Trzeba przytulać je jak najczęściej, głaskać i kołysać. Rozwija się w ten sposób jego zmysły, czuje ono zapach swojego opiekuna, zaczyna kojarzyć takie doznania z przyjemnością i bezpieczeństwem. Warto także zacząć wykonywać dziecku masaż. Jednym z rodzajów masażu, który przyszedł do Polski z zagranicy, jest masaż Shantala. Polega on na masowaniu małego ciałka, dzięki czemu dziecko rozluźnia się, jest spokojniejsze, poprawia się perystaltyka jego jelit, a co najważniejsze, więź między rodzicem a dzieckiem umacnia się jeszcze bardziej. W taki właśnie sposób tworzy się relacja, która zaowocuje w przyszłości dziecka i sprawi, że będzie ono potrafiło budować również poprawne relacje z innymi ludźmi w swoim już dorosłym życiu.