Jak opóźnić okres? Sposoby polecane przez Internautki

Kwestia opóźnienia okresu to temat niezwykle popularny na większości kobiecych for. Przedstawicielki płci pięknej doradzają sobie jak przesunąć miesiączkę o kilka dni. Nie da się ukryć, że uciążliwe bóle i krwawienie mogą przeszkadzać w kąpielach w morzu czy wyjeździe pod namiot. Kilka propozycji w zakresie opóźnienia okresu cieszy się szczególną popularnością – te wymieniane są przez panie najczęściej.

Wydaje się, że przesuniecie okresu domowymi sposobami jest niemożliwe. Wbrew powszechnej opinii, nie tylko odpowiednie środki farmakologiczne są w stanie zdziałać cuda. Niektóre metody przesunięcia miesiączki wykorzystywane były przez kobiety od dziesiątek lat. Pamiętajmy jednak, że ingerencja w cykl menstruacyjny nie jest zdrowa, a co za tym idzie, nie może być nadużywana!

MIEJSCE 1. – TABLETKI ANTYKONCEPCYCJNE (SPOSÓB POLECANY PRZEZ OKOŁO 40 PROC. KOBIET)

Najbardziej inwazyjna, a zarazem najpowszechniejsza metoda przesuwania miesiączki. Panie, które nie zażywają leków hormonalnych, zmuszone są udać się do ginekologa – tabletki antykoncepcyjne są bowiem w Polsce wyłącznie na receptę. Metoda ta sprowadza się do ciągłego spożywania tabletek, bez zalecanej 7-dniowej przerwy. Pamiętajmy jednak, że w tym czasie plamienie i tak może wystąpić.

MIEJSCE 2. – PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE (METODA POLECANA PRZEZ OKOŁO 25 PROC. KOBIET)

Plastry antykoncepcyjne działają na podobnej zasadzie co tabletki. Aby przesunąć okres należy nakleić kolejny plaster z pominięciem zalecanej przerwy. Oczywiście, żadnych metod bazujących na hormonach nie należy nadużywać.

MIEJSCE 3. – KWARTALNE TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE (SPOSÓB POLECANY PRZEZ OKOŁO 12 PROC. KOBIET)

Nieco bardziej nowoczesne rozwiązanie, dostępne na polskim rynku od dwóch lat. Kwartalne tabletki antykoncepcyjne różnią się od klasycznych wydłużonym schematem działania. Ich spożywanie sprawia, że miesiączka występuje co kwartał (stad nazwa), a więc tylko cztery razy do roku. Metoda ta wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Nie każda kobieta może bowiem stosować tabletki kwartalne.

POZOSTAŁE METODY

Duże znaczenie w planowaniu przesunięcia okresu odgrywa dieta, a także jej poszczególne składniki. Niektóre warzywa, owoce czy przyprawy są wskazane, zaś inne stanowczo zakazane. Jeśli chodzi o produkty niezalecane do spożycia na kilka dni przed docelowym terminem miesiączki, warto wskazać: czosnek, paprykę, papaję oraz imbir. Na przesunięcie okresu wpływa natomiast soczewica. Wiele przedstawicielek płci pięknej dowodzi, że aby opóźnić okres wystarczy na tydzień przed przyjmować duże ilości witaminy C i wapna. Medycyna jeszcze nie potwierdziła tego sposobu, jednakże wiadomo, że spożywanie dużej ilości cytryn zmniejsza obfitość krwawienia. Warto wspomnieć również o żelatynie. Roztwór ciepłej wody i żelatyny, spożywany trzy razy dziennie (po szklance), jest w stanie opóźnić miesiączkę. Nieco bardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem jest pogryzienie, a następnie połknięcie kilku ziarenek pieprzu w dzień poprzedzających okres.