Różnica wieku między rodzeństwem.

Różne są opinie na temat tego, jaka powinna być różnica wieku między rodzeństwem. Jedni uważają, że im mniejsza różnica wieku między rodzeństwem, tym lepiej, ponieważ od najmłodszych latach będzie się ono świetnie ze sobą dogadywało. Dzieci od najmłodszych lat wychowujące się z innymi dziećmi stają się bardziej empatyczne od jedynaków lub dzieci, którym rodzeństwo przybyło na świat dużo później. Różne modele rodzin uznawane były na przestrzeni lat. W latach powojennych normą było, że w rodzinie rodziło się nawet do kilkunastu dzieci, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie nastawienie w pierwszej kolejności było na rozwój społeczny, nad antykoncepcją nikt nie myślał, a wielodzietna rodzina była symbolem najwyższych wartości. Z biegiem czasu, im bardziej młodzi ludzie zaczynali się nastawiać na rozwój oraz kariery, zaczęło się rodzić mniej dzieci. W statystycznej, polskiej rodzinie, zamiast ósemki zaczęła się pojawiać piątka. Im bliżej lat dwutysięcznych – tym większy spadek narodzin. Można to łatwo przeanalizować na przykładzie porównań liczebności klas szkolnych w szkołach podstawowych i średnich. Do końca lat dziewięćdziesiątych trzydzieści (ponad!) osób w jednej klasie było właściwie normą. Obecnie, jeśli w klasie szkolnej doliczymy się dwudziestu uczniów – to już będzie sukces!

Czas niżu demograficznego

Sprawił, że w społeczeństwie dorasta wielu jedynaków. Jeśli jedynakowi po długim czasie przydarzy się młodsze rodzeństwo – jest to dla niego zupełnie nowa sytuacja. Czasami może być dość stresująca. Młody człowiek musi nagle zdać sobie sprawę z tego, że cały, domowy świat nie kręci się już absolutnie tylko wokół niego i jego potrzeb. Może nastąpić okres buntu i niezrozumienia. Ważne, by uświadomić dorastającemu i podatnemu na bunt dziecku, że teraz przychodzi czas na to, by zająć się kimś młodszym, bardziej bezbronnym i potrzebującym wsparcia nie tylko rodziców, ale także starszego rodzeństwa. Asystowanie nastolatka w pielęgnacji malucha, nauce podstawowych rzeczy na pewno pozytywnie wpłynie na jego otwarcie się na nowego członka rodziny. Każdy, niezależnie od wieku, lubi się w domu czuć potrzebny.

Wspólne poznawanie świata

Przez rodzeństwo w różnym wieku może być dla obu stron wspaniałym doświadczeniem. Starszy brat może uczyć młodszego gry w piłkę. Starsza siostra może pożyczać swoje ubrania młodszej, gdy obie będą już starsze, mogą plotkować o chłopakach, czasem nawet wkręcając w te rozmowy mamę. Bycie starszym bratem czy tez starszą siostrą ma wiele plusów. Przede wszystkim posiada się autorytet, jeśli jest on dobrze wypracowany i ma aprobatę rodziców. Starsze rodzeństwo może mieć przywilej chodzenia na wywiadówki do szkół, w których uczą się młodsi bracia i siostry, a rodzice są być może na tyle zajęci, że nie mogą zdążyć na czas. Starsze rodzeństwo często może wybronić młodsze z opresji. Sprawić, że kara za szczeniackie przewinienia będzie nieco mniejsza. Opieka nad młodszym rodzeństwem bardziej, niż cokolwiek innego uczy przygotowania do rodzicielstwa.