Jak pielęgnować pępek i narządy płciowe u niemowląt?

Gdy na świecie pojawia się nowy mały człowiek, wydaje się on być bardzo delikatny. Z pewnością jednak wymaga on ogromnego zainteresowania ze strony rodziców oraz dbałości o spełnianie jego podstawowych potrzeb. Do jednej z nich należy oczywiście pielęgnacja małego ciałka. Mowa tutaj nie tylko o standardowej kąpieli, stosowaniu oliwki na włoski, czy masowanie brzuszka w czasie kolki. Trzeba również pamiętać o prawidłowej pielęgnacji narządów płciowych niemowląt już od samego początku, a także o pielęgnacji kikuta pępka. Na czym więc należy się skupić i jak przeprowadzać te czynności, by zapewnić dziecku najlepsze warunki do dalszego zdrowego rozwoju?

 

Pielęgnacja narządów płciowych i niemowląt

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by w przypadku dziewczynek zawsze przemywać je od przodu do tyłu. Nigdy nie można prowadzić pielęgnacji w przeciwnym kierunku, czy powracać do przodu bo wyczyszczeniu okolic pupy. Ze względu na specyfikę narządów płciowych oraz układu moczowego i pokarmowego, ich umiejscowienie sprawia, że można łatwo doprowadzić do infekcji, jeśli nie będzie się prowadzić odpowiedniej higieny.

Jeśli natomiast chodzi o chłopców, należy być bardzo ostrożnym i nigdy nie odwodzić napletka siłą, jeśli w danej chwili nie jest to możliwe. Bardzo często zdarza się bowiem, że jest on na stałe przytwierdzony do prącia w czasie niemowlęctwa. Sytuacja zmienia się jednak  wraz z wiekiem i już w wieku pięciu lat możne go odwieść całkowicie.

Zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców ważne jest dokładne mycie okolic intymnych, jednak bardzo delikatne. Nigdy nie róbmy tego na siłę.

 

Jak pielęgnować kikut pępowiny

Drugą często mocno nurtującą kwestią dla rodziców jest pielęgnacja pępka ich świeżo narodzonego dziecka. Już w szpitalu, niedługo po tym, jak pępowina zostaje odcięta, dochodzi do zawinięta pozostałego kikuta oraz do potraktowania go gencjaną. Właśnie dlatego pępek dziecka jest fioletowy lub niebieski. Wszystko po to, by zapobiec zakażeniu tego delikatnego miejsca i nie doprowadzić do infekcji.

Również w domu należy kontynuować pielęgnację tego miejsca. Z tego powodu należy odkażać kikut systematycznie, aż w końcu dojdzie do jego samoistnego wyschnięcia, a następnie odpadnięcia. Zazwyczaj wszystko trwa około tygodnia.  Niekiedy jednak może zająć nawet około 20 dni.

Podczas pielęgnacji można nieco odciągnąć kikut i potraktować go środkiem odkażającym. Nie powinno się mieć obaw przed tą czynnością. Im lepsze odkażanie pępka, tym ładniej zagoi się pozostała rana i tym prędzej kikut odpadnie. Jeśli mimo to powstanie obrzęk, czy zaczerwienienie w okolicy pępka, konieczna jest wizyta u lekarza.

 

Zobacz także ten filmik