Alergia na pokarmy u dziecka

Młodzi rodzice nigdy nie są do końca pewni tego, jakie niespodzianki czekają na ich dosłownie tuż za rogiem. Z dzieckiem nigdy do końca nic nie wiadomo. Tyczy się to również właśnie alergii. Jest to coraz częstsze zjawisko, które utrudnia życie nie tylko maluchowi, ale także całej rodzinie. Duży wpływ ma na to nie tylko rozwój naszej cywilizacji, ale również środowisko i jedzenie, które spożywamy. Jest ono bogate w liczne dodatkowe, często sztuczne substancje, które nie pozostają bez echa w naszym organizmie. Również powodem takiego stanu może być nadmierna higiena, ponieważ z powodu używania mydeł antybakteryjnych pozbywamy się także naszej naturalnej flory bakteryjnej, która stanowi naszą ochronę przed tymi złymi bakteriami i wirusami. Układ odpornościowy pracuje więc w zaburzonym trybie, nie może poradzić sobie z niektórymi czynnikami, które odbiera jako alergeny.

 

W jakim wieku pojawia się alergia?

 

Najczęściej właśnie już u niemowląt stwierdza się pierwsze objawy alergii na pokarmy. Nie jest to jednak zasada, ponieważ może ona ujawnić się także u starszych dzieci. Zgodnie z najnowszymi badaniami, już około 10 procent dzieci w najmłodszych wieku, począwszy od okresu niemowlęcego, cierpi na alergie pokarmowe. Można jednak pocieszać się faktem, że około 85% dzieci, które w niemowlęctwie miały alergię, wyrasta z niej już po kilka latach.

Mimo wszystko nigdy nie można lekceważyć alergii pokarmowej. Świadczy ona bowiem o tym, że dziecko ma już skłonności do tego typu dolegliwości oraz do powstawania kolejnych alergii, które mogą ujawnić się z wiekiem. Czasem można spotkać się ze zjawiskiem marszu alergicznego. Polega on na tym, że najpierw stan zapalny pojawia się w określonym miejscu, później zaczyna zmieniać swoje położenie i przenosi się na kolejne narządy i miejsca skórne. Z czasem może także dojść do zwiększenia się liczby alergenów, na które dziecko będzie uczulone. Żadnego z nich nie można zlekceważyć. W najgorszych przypadkach dochodzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi poważne zagrożenie życia.

 

Jakie są objawy alergii pokarmowej?

 

Gdy dziecko wykazuje skłonności do alergii pokarmowych, zazwyczaj pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem tego stanu jest pojawienie się zaraz po jedzeniu mrowienia wokół ust, ale nawet wymiotów i obrzęku gardła. To jednak nie koniec lity objawów, które mogą wystąpić. Szczególnie często pojawia się także wysypka na ciele dziecka, wszelkiego typu czerwone plamki, czy pokrzywka. Mogą to być także grudki na kolanach i łokciach, a nawet na policzkach.  Skóra jest mocno wysuszona, chropowata i szorstka. Może to powodować pocieranie przez dziecko miejsc dotkniętych jednym z tych objawów, nawet powodować swędzenie i chęć drapania uczulonego miejsca. Zazwyczaj dziecko jest wtedy rozdrażnione i zdenerwowane oraz płacze.

Jeszcze inne objawy, których nie można bagatelizować, to kolka, wymioty, biegunki, ale także zaparcia. Czasem pojawia się również katar, czy kaszel. Jeśli zatem tego typu reakcje wystąpią zaraz po jedzeniu, należy odstawić posiłek i wybrać się z dzieckiem do lekarza.