Czym jest cukrzyca ciążowa?

Pewien odsetek kobiet w ciąży w trakcie jej trwania dowiaduje się, że cierpi na cukrzycę ciążową. Wtedy zazwyczaj pierwsze, co się pojawia, to strach i przerażenie w oczach, ponieważ nie wiedzą one, z czym wiąże się ta choroba? Czym właściwie jest i na czym ona polega?

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Choroba ta polega na nietolerowaniu węglowodanów, który lekarze stwierdzają u danej pacjentki po raz pierwszy. Jeżeli nigdy wcześniej nie miała ona takich problemów i nie choruje na cukrzycę, wtedy określa sieją właśnie cukrzycą ciążową.

 

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

 

Przede wszystkim pojawia się bardzo duży skok stężenia glukozy we krwi zaraz po posiłku. Wtedy to z powodu nietolerowania przez kobiecy organizm węglowodanów stwierdza się ten rodzaj cukrzycy. Powodem tego stanu są hormony ciążowe mocno obciążające trzustkę, która odpowiada za produkcję insuliny. O tym, że kobieta boryka się  cukrzycą ciążową, dowiaduje się ona zazwyczaj między 24 a 28 tygodniem ciąży. Wtedy właśnie przeprowadza się test glukozy. Gdyby nie ten test, prawdopodobnie żadne inne objawy nie przyczyniłyby się do tego, by kobieta podjęła odpowiednie leczenie dietę.

Odczytywanie wyników testu glukozowego powinno odbywać się z pomocą lekarza. Niemniej jednak są pewne normy, którymi można się zasugerować. Jeżeli na czczo cukier wyniesie więcej niż 100 mg/dl, po jednej godzinie będzie to więcej niż 180mg/dl, a już po dwóch godzinach wynik wyniesie 140mg/dl, wtedy będzie to wskazywało na cukrzycę ciążową. Jeżeli po wykonaniu badania okaże się, że właśnie tak reaguje nasze ciało, trzeba zgłosić się do lekarza jak najszybciej, by w żaden sposób nie zagrozić swojemu dziecku.

 

Jak leczyć cukrzycę ciążową?

 

Kiedy dojdzie do rozpoznania cukrzycy ciążowej, trzeba będzie skorzystać z pomocy diabetologa. W takim miejscu otrzymuje się wszelkie informacje na temat diety, jaką będzie trzeba prowadzi przez kolejne miesiąca swojej ciąży. Dzięki temu poziom cukru zacznie się stabilizować, a skoki nie będą tak nagłe i spore. To jednak nie będzie koniec leczenia. Zdarza się, że konieczne jest wprowadzenie również odpowiedniej aktywności fizycznej. Mowa tutaj oczywiście nie o bardzo intensywnych ćwiczeniach, lecz np. o spacerze półgodzinnym po jedzeniu.  Oprócz dwóch powyższych zaleceń, będzie trzeba dodatkowo dokonywać sobie regularnie pomiaru poziomu glukozy we krwi z pomocą odpowiedniego urządzenia i pasków. Jeżeli mimo wszystko wciąż cukrzyca ciążowa będzie stanowiła zagrożenie, wtedy może dojść nawet do wprowadzenia insuliny.