Czym są badania żywej kropli krwi?

W Polsce to wciąż innowacyjna metoda służąca ocenie ogólnej kondycji organizmu, chociaż na zachodzie znana i ceniona jest już od lat. Badanie żywej kropli krwi pozwala na dokładną ocenę tzw. homeostazy organizmu, a tym samym pozwala na wykrywanie nieprawidłowości i chorób, zanim zaczną dawać jakiekolwiek objawy fizyczne. To prawdopodobnie najlepsze badanie służące ogólnej profilaktyce zdrowia.

Co jest potrzebne?

Do przeprowadzenia badanie żywej kropli krwi potrzebna jest próbka pobrana z opuszka palca. Tak pobraną krew umieszcza się na szkiełku mikroskopowym i przeprowadza badanie w czasie, gdy krew pozostaje żywą tkanką. Bez dodawania jakichkolwiek środków barwiących, obserwuje się zachowanie krwinek i ich aktywność. Zwykle krew pozostaje żywa przez około 20 minut po jej pobraniu, a w tym czasie istnieje możliwość wykrycia patologicznych mikroorganizmów, takich jak: bakterie, grzyby, wolne rodniki, czy też inne pasożyty pochodzące z jedzenia, wody i zanieczyszczeń środowiska.

Na co pozwala?

Badanie żywej kropli krwi pozwala na dokładną ocenę homeostazy organizmu, czego nie zapewniają standardowe badania morfologiczne. Spotkanie z lekarzem podczas, którego wykonywane jest badanie, trwa około 30-40 minut i w tym czasie możliwe jest wykrycie przyczyn osłabienia organizmu, przewlekłego uczucia zmęczenia czy też nawracających infekcji. Badanie żywej kropli krwi nie zastąpi jednak tradycyjnych badań analitycznych w sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie badania PH krwi, poziomu glukozy czy też określenie grupy krwi pacjenta.