Gdy na świat przychodzi nowy człowiek, jego rodzice są bardzo szczęśliwi. Niemniej jednak jednocześnie w ich głowach kiełkuje wiele pytań, jak będzie wyglądała przyszłość ich dziecka, czy będzie z nim wszystko w porządku. Wtedy również często zaczyna pojawiać się wątpliwość, czy aby bankowanie krwi pępowinowej będzie dobrym pomysłem. Co przemawia za tym, by jednak się na to zdecydować? Jak właściwie wygląda ta procedura i z czym się wiąże?
Koszty związane z bankowaniem
Należy pamiętać, że bankowanie krwi pępowinowej nie należy do opcji refundowanych przez NFZ. Oczywiście mowa tutaj nie tylko o bankowaniu, ale również o zabiegu, który wiąże się z pobraniem tegoż materiału. Warto także pamiętać o tym, że wspomnianą krwią pępowinowa aż do 18 roku życia dziecka mogą dysponować jego rodzice.
Czy istnieje szansa na to, by nie płacić za bankowanie krwi? Tak, ale wtedy przechodzi ona na własność NFZ i rodzice nie mogą już swobodnie nią dysponować. Wtedy także w przypadku leczenia rodzice tracą możliwość pierwszeństwa.
Dla kogo komórki macierzyste?
Jeśli chodzi o komórki macierzyste, mogą one zostać wykorzystane w przypadku leczenia dziecka, od którego zostały one pobrane, a także dla jego rodzeństwa. Jeszcze do niedawna medycyna w tym kierunku nie byłą rozwijana i nikt nie był świadomy, jak wiele nadziei, możliwości i perspektyw ze sobą niesie. Teraz natomiast istnieją wielkie szanse na to, by z powodzeniem wykorzystać komórki macierzyste między innymi w autyzmie. Nierzadko zdarza się, że właśnie młodsze rodzeństwo może uratować swojego starszego brata, czy siostrę.
Ile krwi można pobrać i ile jest potrzebne na leczenie?
W trakcie porodu może wiele się wydarzyć. Nigdy zatem nie ma całkowitej pewności, ile krwi uda się pobrać. Jeśli natomiast chodzi o średnią zapotrzebowania na krew podczas leczenia, zazwyczaj standardowa ilość wystarcza dla jednej osoby wadze około 40 do 50 kilogramów.
Pamiętajmy, że nie chodzi jedynie o ilość pobranej krwi. Ważniejsze jest, ile w niej znajduje się komórek macierzystych. Jeśli natomiast chodzi o kwestie prawne, należy pamiętać o tym, iż decyzja o bankowaniu krwi powinna być zawsze podejmowana suwerennie w oparciu o rzetelne, sprawdzone i konkretne informacje. Bankowanie komórek macierzystych bez wiedzy, po co właściwie to robimy, nie da nam szansy na pełne wykorzystanie potencjału tychże komórek w przyszłości. Rozwój dziedziny bankowania tychże komórek oraz świadomość korzyści z tego płynących to przyszłość medycyny. Warto na ten temat poczytać.