Jak zapobiec nadmiarowi wody w organizmie?

Odpowiednie nawodnienie to podstawia zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak zatrzymanie wody w organizmie może powodować obrzęki i dyskomfort, a nawet poważniejsze dolegliwości, takie jak silne bóle głowy. W jaki sposób radzić sobie z szeregiem objawów towarzyszących nadmiarowi wody w organizmie?

Jedną z podstawowych przyczyn zatrzymywania wody jest, paradoksalnie, jej niedobór. Chcąc go uniknąć, dbajmy o regularne przyjmowanie płynów, najlepiej wody nisko mineralizowanej – zaleca się ok. 2 litrów dziennie. Problemem może okazać się także nieodpowiednia dieta, dlatego warto wyeliminować z niej nadmiar soli (wysoko przetworzone produkty spożywcze) i zadbać o odpowiednią ilość przyjmowanego potasu. Właśnie dlatego należy też częściej sięgać po świeże owoce i warzywa. Nadmiar wody w organizmie powoduje także alkohol spożywany w zbyt dużych ilościach – dlatego warto znacznie go ograniczyć.

Niekiedy mamy do czynienia ze szczególnymi sytuacjami, w związku z którymi trudno uniknąć nam gromadzenia wody w organizmie – takimi jak choćby nadchodząca miesiączka czy fala upałów. Objawy mogą jednak zostać w znacznym stopniu zredukowane dzięki podjęciu aktywności fizycznej – magazynowaniu wody sprzyja zawsze siedzący tryb życia. Unikanie przebywania w stałej pozycji może dodatnio wpłynąć na nasze samopoczucie, znacznie poprawiając krążenie.

Tylko niektóre przypadki zatrzymania wody w organizmie wymagają profesjonalnych zabiegów, takich jak drenaż limfatyczny. Zanim się na nie zdecydujemy, warto sięgnąć po sprawdzone środki eliminujące nadmiar wody, dostępne w większości aptek, takie jak np. Hydrominum, Aqua Minus czy Hydorodren. Nie tylko doskonale wpływają na nasze samopoczucie, skutecznie oczyszczając organizm, ale także oddziałują korzystnie na wygląd ciała, redukując jego masę i zwalczając cellulit. Zanim je zastosujemy, warto jednak upewnić się, że przestrzegamy podstawowych zasad zapobiegania magazynowaniu wody – w przeciwnym wypadku nawet najskuteczniejsze preparaty mogą nie przynieść oczekiwanych efektów.