Kalendarz szczepień obowiązkowych

 

Chociaż pierwszy kwartał 2018 roku już prawie za nami, warto kolejny już raz przypomnieć sobie kalendarz szczepień obowiązkowych. Rok rocznie Ministerstwo Zdrowia uaktualnia spis szczepień obowiązkowych dla każdego pacjenta do dziewiętnastego roku życia. Mimo licznych wystąpień tzn. „antyszczepionkowców” i coraz intensywniejszego angażu mediów w tej kwestii, nadal istnieje szeroka grupa szczepień, na które każdy rodzic zmuszony jest zaprowadzić swoje dziecko.

Co to są szczepienia obowiązkowe?

Za szczepienia obowiązkowe uważa się wszystkie szczepienia, których niewykonanie może skutkować sankcjami prawnymi. Szczepienia te realizowane są według specjalnego kalendarza szczepień u wszystkich pacjentów w wieku 0-19, a także u osób będących w grupie ryzyka np. studentów medycyny i pracowników ochrony zdrowia. Wszystkie szczepienia obowiązkowe realizowane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a więc są bezpłatne. Masowe szczepienia w określonym czasie mają pozytywny wpływ na ogół społeczeństwa. Sukcesywnie realizowane skutecznie hamują rozwój drobnoustrojów i chronią nie tylko osoby zaszczepione, ale również te, które jeszcze nie zdążyły tego zrobić.

Program szczepień obowiązkowych w roku 2018

Program szczepień obowiązkowych został opublikowany początkiem roku w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego. Kalendarz na rok 2018 przedstawia się następująco:

PIERWSZY ROK ŻYCIA

  • W pierwszym roku życia dziecko przyjmuje najwięcej szczepień. Już w pierwszej dobie po przyjściu na świat maluch po raz pierwszy szczepiony jest na WZW typu B oraz gruźlicę.
  • Po ukończeniu szóstego tygodnia życia przychodzi pora na drugą dawkę WZW typu B, a także pierwszą dawkę szczepionki przeciw: błonicy, tężcowi i krztuścowi, Haemophilus influenzae typu B (pałeczce hemofilnej typu B) oraz pneumokokom.
  • Po ośmiu tygodniach od poprzedniego szczepienia, a więc w trzecim-czwartym miesiącu życia należy podać dziecku drugą dawkę szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, Haemophilus influenzae typu B (pałeczce hemofilnej typu B) oraz pneumokokom, a także pierwszą dawkę szczepionki przeciwko polio.

W przypadku „wcześniaków” – dzieci urodzonych przed trzydziestym siódmym tygodniem ciąży, maluchów, których masa urodzeniowa wynosi mniej aniżeli 2 500 gram, a także jednostek, u których stwierdzono przeciwskazania do szczepienia przeciw krztuścowi szczepionką pełnokomórkową stosuje się specjalną szczepionkę błoniczo-tężcowo-krztuścową lub błoniczo-tężcową.

  • Po ośmiu tygodniach od poprzedniego szczepienia, a więc w piątym-szóstym miesiącu życia podaje się trzecią dawkę szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, Haemophilus influenzae typu B (pałeczce hemofilnej typu B), a także drugą dawkę szczepienia przeciw polio.
  • W siódmym miesiącu życia przychodzi pora na trzecią dawkę szczepionki przeciw WZW typu B.

DRUGI ROK ŻYCIA

W drugim roku życia podawana jest pierwsza dawka szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce oraz trzecia dawka szczepionki przeciw pneumokokom.

  • W szesnastym-osiemnastym miesiącu przychodzi pora na czwartą dawkę szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, Haemophilus influenzae typu B (pałeczce hemofilnej typu B).

SZÓSTY ROK ŻYCIA

  • W tym czasie podaje się dziecku pierwszą dawkę przypominającą szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi i polio.

DZIESIĄTY ROK ŻYCIA

  • W dziesiątym roku życia przychodzi pora na dawkę przypominającą szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce.

CZTERNASTY ROK ŻYCIA

  • W czternastym roku życia niezbędne jest podanie dziecku drugiej dawki przypominającej szczepionki przeciw błonicy i tężcowi.

DZIEWIĘTNASTY ROK ŻYCIA0

  • Ostatnią obowiązkową szczepionką jest trzecia dawka przypominająca przeciw błonicy i tężcowi.

Rozszerzony kalendarz szczepień obowiązkowych odnosi się do jednostek szczególnie narażonych na zakażenie – uczniów i studentów szkół medycznych, pracowników ochrony zdrowia, a także osób mających styczność z daną chorobą.