Niedobór kwasu foliowego – czym grozi?

Kwas foliowy to obowiązkowy suplement diety, o którym nie może zapominać żadna kobieta spodziewająca się dziecka. By zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju, kwas foliowy powinno się zacząć suplementować już nawet trzy miesiące przed planowaną ciążą. Dlaczego to takie ważne? Jakie konsekwencje grożą dziecku, którego matka nie zadbała o stosowanie wspomnianych leków?

Niedobór kwasu foliowego

Pierwszą i najbardziej prawdopodobną konsekwencją braku suplementacji kwasem foliowym są wady cewy nerwowej u dziecka. Niestety jest to bardzo poważna wada, do której można zaliczyć również wady wrodzone w obrębie mózgu, a także rdzenia kręgowego. Problemem związanym z tymi wadami jest fakt, iż pojawiają się one już na samym niemalże początku ciąży u dziecka. Mowa tutaj o czwartym tygodniu ciąży. Dziecku grozi również przepuklina mózgowa, bezmózgowie, czy nawet rozszczep kręgosłupa. Są to bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, których dziecko może nie przeżyć.

Jakie są szanse na urodzenie dziecka z wymienionymi schorzeniami?

Niestety statystycznie szanse na to są duże. Co gorsza, nie można jednoznacznie przewidzieć szansy na urodzenie zdrowego, czy chorego dziecka. Aż w 95 procentach przypadków, kiedy to doszło do urodzenia dziecka chorego, miało to miejsce właśnie w rodzinach, w których wcześniej takie problemy nie występowały. Jeśli natomiast chodzi statystycznie o ilość urodzeń chorych dzieci w porównaniu do wszystkich porodów, to średnio jedno na tysiąc dzieci zarówno żywych, jak i martwych rodzi się właśnie z powikłaniami wynikającymi z niedoborów kwasu foliowego. Na skalę całego kraju około czterysta dzieci rodzi się właśnie z takimi powikłaniami w ciągu roku.

Suplementacja kwasem foliowym

Należy rozpocząć ją jak najwcześniej, najlepiej minimum trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Suplementację prowadzi się również w czasie ciąży. Standardowo przyjmuje się 0,4 mg na dzień kwasu foliowego, dzięki czemu znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia wady cewy nerwowej. Ryzyko to maleje nawet o 70 procent.

Pamiętajmy, że jeżeli w rodzinie już przyszło na świat dziecko z taką chorobą, to ryzyko, iż sytuacja się powtórzy, jest znacznie wyższe. Odpowiednia profilaktyka to podstawa. Wtedy jednak zdecydowanie zwiększa się dawkę kwasu foliowego, którą musi przyjmować kobieta, a czasem podaje się ten suplement w innej formie serwowanej w postaci tabletek na receptę.