Sauna w ciąży – czy można z niej korzystać?

Czy można wybrać się na saunę, kiedy jest się w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele zwolenniczek takiej formy odpoczynku. Niektóre panie bez względu na wszystko korzystają z sauny, inne całkowicie rezygnują. O ile kilka minut w saunie nie jest niczym złym, wręcz wpływa pozytywnie na zdrowie każdego z nas, tak jednak w ciąży nie jest to zbyt dobry pomysł.

W saunie organizm przegrzewa się

Niestety, ale lepiej z sauny zrezygnować na czas ciąży. Wszystko z tego powodu, iż sauna przyczynia się do wzrostu temperatury ciała, a tym samym do przegrzania organizmu. W czasie ciąży ciepłota ciała zostaje i tak zwiększona nawet do 37 stopni Celsjusza. Jeśli dodatkowo zaczniemy korzystać z sauny, temperatury wzrośnie jeszcze bardziej. Wtedy nie tylko dojdzie do przegrzania maluszka, ale również może dojść do zwiększonego rozszerzenia naczyń krwionośnych i ograniczenia dopływu tlenu do dziecka. Jest to jednak tylko jedna z teorii, ponieważ, jak twierdzą Finowie, sauna wcale nie jest tak niebezpieczna i doprowadza wyłącznie do ogrzania skóry. Warto jednak mieć na uwadze, że przegranie mieszkańcom krajów skandynawskich raczej nie grozi, są oni odporni na wspomniane wyżej objawy. Być może właśnie dlatego kobiety w ciąży z tamtych regionów, które korzystają z sauny, nie narzekają na zdrowie swoje i dziecka.

Od czego zależy korzystanie z sauny w ciąży?

Jest to trochę podobna sytuacja do kobiet w ciąży, które aktywnie uprawiają sport. Jeżeli robią to od zawsze i ich ciała są do tego przyzwyczajone, wtedy często kontynuują swoje ćwiczenia bez uszczerbku na zdrowiu swoim i dziecka. Co jednak w przypadku sauny? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by zawsze zapytać swojego lekarza, czy nie mamy żadnych przeciwwskazań do tego, by korzystać z sauny. Być może nawet uzyskamy takie pozwolenie, jednak z dodatkowymi restrykcjami, czy skróceniem czasu na przebywanie w saunie.

Bardzo często jest właśnie tak, że kobiety ciężarne korzystające regularnie z sauny na długo przed ciążą kontynuują to, ponieważ ich organizm jest już przyzwyczajony do wyższej temperatury i zahartowany przed szkodliwymi zmianami. Należy jednak pamiętać, że nawet największe fanki sauny w ciąży muszą jej unikać w pierwszym trymestrze ciąży. Właśnie w tym czasie dziecku potrzebna jest jak największa ochrona, ponieważ tworzą się jego organy wewnętrzne, które jeszcze nie mają żadnej osłony przed uszkodzeniem i są bardzo delikatne. By uniknąć wstąpienia wad wrodzonych, należy odstawić saunę na kilka miesięcy dla dobra dziecka. Zgodnie potwierdzają to również lekarze.

Restrykcje w saunie

Jeśli nie jest to już początek ciąży, a lekarz wyraził zgodę na korzystanie z sauny, warto pamiętać bezwzględnie o kilku warunkach. Przede wszystkim mowa tutaj o higienie. Trzeba wybierać tylko sauny czyste, bez  grzybów i pleśni. Z zabiegów nie powinno korzystać się częściej, aniżeli dwa razy na tydzień, a każda sesja powinna wynosić nie więcej, niż 10 minut.  Po każdej sesji należy pić większą ilość płynów, najlepiej z elektrolitami.